Ana Sayfa

Bookmark and Share

Firmalar
● Güzellik Merkezleri
● Cilt Bakım Merkezleri
● Dövme ve Kalıcı Makyaj Salonları
● Estetik Güzellik Salonları
● Lazer Epilasyon Klinikleri
● Plastik ve Estetik Cerrahi
● Saç Bakım Merkezleri
● Saç Ekim ve Tasarım Merkezleri
● Solaryum
● Spor Merkezleri
● Vücut Bakım Merkezleri
● Zayıflama Merkezleri
● Kuaför Salonları
● Çocuk Kuaförleri
● Erkek Kuaförleri
● Kadın Kuaförleri
● Kozmetik Ürünleri
● Açık Parfüm
● Bitkisel - Doğal Kozmetik Ürünleri
● Parfümeri - Kozmetik Ürünleri
● Zayıflama Ürünleri
● Masaj Merkezleri
● Masaj Salonları
● Masör - Masöz (Serbest)
● Malzeme Tedarikçileri
● Toptan Güzellik Salonu Malz.
● Toptan Kozmetik Ürünleri
● Toptan Kuaför Salonu Malz.
● Toptan Masaj Salonu MalzemecileriParfüm - Parfümler

Parfüm - Parfümler

Aslında parfüm kullanımı yaklaşık 4000 yıl öncelere dayanmaktadır. Kelime kökeni olarak, Latince \"Per fumum\" dan gelmektedir. \"Per\" sayesinde, aracılığıyla demektedir. \"Fumum\" ise duman anlamına gelmektedir. Duman aracılığıyla veya duman sayesinde diye çevirmek mümkündür. Antik devirlerde, parfümlerin doğal yağlardan yapıldığını düşünürsek, ilk parfümlerin doğal yağların yanmasından doğmuş olabileceğini söylemek pek de yanlış olmaz. Çünkü yanan doğal yağlar, havaya kendi kokularını yayacaktır.

Günümüzde kullanılan parfümlerin üretilmesi ise yaklaşık 200 yıl geriye gitmektedir. Parfüm Endüstrisi, günümüzde tamamen kimya ve diğer bilim dallarının uğraşı haline gelmiş ve modern üretim şekillerinin bütün nimetlerinden yararlanmaktadır. Temel olarak şunu söyleyebiliriz ki, bir parfümün teninize değmesinden sonra üç aşama vardır. Bunlara nota adı verilmektedir. Nota?yı kokunun buharlaşma derecesi veya kokunun kalıcılık katsayısı olarak açıklayabiliriz. Ya da Nota\'yı kısaca parfümün içeriğindeki kimyasalların (kokuların) müziği olarak açıklayabiliriz. Dinlediğiniz herhangi bir müzik parçasını düşünün. En üste baskın olan sesler vardır. Tiz olup ancak dikkatli dinlendiğinde duyulabilen sesler vardır. Birde bu iki perdenin arasında olan sesler vardır. Bütün parfümler, teninize değmesi ile ya da kapağı açılır açılmaz buharlaşıp uçmaya başlar. Temel olarak üç nota vardır. Alt, orta ve tepe. En tepe noktasındaki koku, doğal olarak en fazla buharlaşan kimyasallardan oluşur. Yani, burnumuz ilk önce en tepe noktasındaki kokuyu algılar.

Burnumuz (ve beynimiz) tepe notasından sonra, orta notayı hissedecektir. En son olarakta en alt nota hissedilir. Aslında alt nota çok belli belirsizdir ama kokukunun üzerimizdeki etkisi bu alt notaya bağlıdır. Parfüm endüstrisi artık milyar dolarlarla ifade edilmektedir. Her geçen gün yeni bir parfüm piyasaya sürülmektedir. Peki bu çok özel ve çekici ambalajlarda sunulan parfümleri nasıl ve hangi kriterlere göre seçmeliyiz? Bir kozmetik dükkanına girip, parfüm reyonunun önünde duruyorsanız herşeyden önce sakin olmalısınız. Beynimiz bütün kokulara bir tepki verir. Önünüzdeki parfümün kokusu, beyninizde mutlaka çağrışımlara sebep olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken diğer birşeyde, parfüm ambalajlarının etkisi altında kalmamanızdır. Unutmayın, şişe değil parfüm seçeceksiniz! Parfüm seçimi konusunda en güvenebileceğiniz şey burnunuz ve teninizdir. Parfüm her kişide ayrı durur sözü gerçektir, bunun sebebi, vücut kimyasallarımızın farklı oluşudur. Bu yüzden parfüm, yağlı cilt tipindeki kişilerde daha kalıcıdır. Bir arkadaşınızın teninde çok hoş duran bir parfüm size uymayabilir. O yüzden marka saplantılarınızı bir kenara bırakmanız en iyisi olacaktır. Parfümü bileğinizin iç kısmına veya kulak arkalarına sürmeniz doğrudur. Salt parfümün kokusunu duyumsayabilmek istiyorsanız, parfümü kesinlikle parmakucunuzla yaymanız! Parfümün ciltte homojen bir şekilde bulunması ve en az 8-10 cm uzaklıktan sıkılması gerekir.Burnumuzun ilk algıladığı kısmın en üst nota olduğunu hatırlayın ve biraz bekleyerek onun uçmasına müsade edin. Çünkü esas olarak vücudunuzda orta ve alt notalar kalacaktır. O yüzden ilk uçup giden kokunun peşine düşmenize gerek yoktur. Bir parfümü koklarken, onun kişiliğiniz ve cildinizle uyumlu olup olmadığını anlamak için ona zaman tanımalısınız. İlk kokladığınızda derin bir nefes alın ve bekleyin. Yukarda da belirttiğimiz gibi, bütün parfümler sizde az çok bir etki bırakacaktır. Ama önemli olan size yakışan parfümü bulmaktır.

Parfüme yaklaşırken, yeni tanıştığınız biriyle uzun uzun sohbet ettiğiniz bir yemekte gibi düşünmelisiniz. Eğer koku zaman geçtikçe etkisini gösteriyor ve belleğinizde yer ediyorsa, size uygun kokuyu bulmak için doğru yoldasınız demektir. Burnumuz (koku alma kapasitemiz) oldukca hassas ve çabuk yorulan bir organdır. Ardı arkasına değişik parfüm kokuları ile onu zorlamayınız. Eğer böyle yaparsanız, kısa bir süre sonra kokuların karıştıklarını göreceksiniz.

Parfüm konusunda dikkatinizi çekmek istediğimiz diğer şeyde, parfüm uygulamasının mutlaka belli bir denge içinde yapılmış olmasıdır. Parfümü ne az ne de fazla sıkmak! Eğer doğru dengeyi yakalamak istiyorsanız, bu konuya mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki, bazılarımızın hergün kullandığı (aslında pek çoğumuzunda bilmediği) parfümlerin üzerinde yazan \"Eau de toilette, eau de cologne\" gibi ifadelerin anlamı nedir? Genel olarak, parfümlerin pek çok bileşenlerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak hemen hemen bütün parfümlerin bir Öz\'ü (Extrait) bulunmaktadır. Parfümün en değerli kısmı bu özdür. Bu öze saf parfüm de denilebilir. Bu özün, parfümün en değerli kısmı olduğundan, parasal anlamda da en pahalısı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Bu terimler, aslında bize parfüm yağının (özün) oranını gösteren işaretlerdir. Extrait form demek, bu özün saf alkol içinde çözünük halde % 20 ila 35 oranında bulunması demektir. Eau de parfüm\'de bu özün oranı % 10 ila 25 arasındadır. Doğal olarak, parfümün kalıcılığı ve etkiside azalacaktır. Yukarda bahsedilenlere göre çok daha ekonomik olan form ise Eau toilette\'tir. Bu formda, esas öz, % 4 ila 10 oranında bulunmaktadır. Bunların dışında birde Eau fraiche formu vardır. Bu formda esas öz % 5\'i geçmez. Yukarıda anlatıldığı gibi, üzerinizdeki o özel etkiyi bırakması şüphesiz öz oranının yükselmesi ile mümkündür. Oran ne kadar yüksek ise gerçek anlamda bir parfüme o kadar yaklaşılmış olur. Birde bütün bu anlattıklarımızın dışında olan, ve çok sık karşılaştığımız \"Eau de cologne\" terimi vardır. İşin aslı, bu formun parfümle bir ilgisi olmayıp, tamamen kendine has bir kategori olduğudur. Eau de cologne ilk defa Almanya\'da üretilmiş olup, gündelik hayatta sıkça kullandığımız kolonyaya benzemektedir.

Almak istediğiniz parfüm mutlaka bir aileye sahiptir. Kategorik olarak anlatmak gerekirse bunlar; Çiçek, Oryantal, Ağaç , Canlı (Fresh), Deniz (Okyanus). Aslında bu kategori uzmandan uzmana değişebilmektedir. Birde, bu sayılan ailelerin sahip olduğu, akrabalar (alt kategoriler) vardır. Örneğin, Fresh ailesinin akrabaları olarak, turunçgil, yeşillik ve su, Ağaç ailesinin akrabaları olarak da kuru ağaçlar ve yosun sayılabilir. Vücudunuza parfüm sıkarken söylenebilecek temel şey, vücudunuzun tersiz ve temiz olmasıdır. parfümü saçlarınıza ve elbiselerinize de sıkabilirsiniz. Sentetik iplikten ziyade, doğal iplerle (yün, pamuk) dokunmuş giysilerde kalıcılığı daha uzun sürer. Ancak giysilerinize sıkarken, parfümün alkol içerdiğini ve leke bırakabileceğini unutmayın. Son bir not daha; Astım ve alerjisi olanların parfüm kullanırken dikkat etmeleri gerekir.

kaynak : http://www.kozmetiktehersey.com2010 © Kozmetik Ankara - Yonca Sistem ile hazırlanmıştır.
24889690 Tekil Ziyaretçi