Ana Sayfa

Bookmark and Share

Firmalar
● Güzellik Merkezleri
● Cilt Bakım Merkezleri
● Dövme ve Kalıcı Makyaj Salonları
● Estetik Güzellik Salonları
● Lazer Epilasyon Klinikleri
● Plastik ve Estetik Cerrahi
● Saç Bakım Merkezleri
● Saç Ekim ve Tasarım Merkezleri
● Solaryum
● Spor Merkezleri
● Vücut Bakım Merkezleri
● Zayıflama Merkezleri
● Kuaför Salonları
● Çocuk Kuaförleri
● Erkek Kuaförleri
● Kadın Kuaförleri
● Kozmetik Ürünleri
● Açık Parfüm
● Bitkisel - Doğal Kozmetik Ürünleri
● Parfümeri - Kozmetik Ürünleri
● Zayıflama Ürünleri
● Masaj Merkezleri
● Masaj Salonları
● Masör - Masöz (Serbest)
● Malzeme Tedarikçileri
● Toptan Güzellik Salonu Malz.
● Toptan Kozmetik Ürünleri
● Toptan Kuaför Salonu Malz.
● Toptan Masaj Salonu MalzemecileriYüz ve Cilt Bakımı

Yüz ve Cilt Bakımı

Günlük yaşantımızı devam ettirirken, aslında cildimize yönelik pek çok saldırı gerçekleşmektir. Ama biz çoğu zaman, hayatın akışı içindeki problemlerle uğraşırken, cildimizi ihmal edip, onunla ilgilenmeyiz. Sıgara kullanımının cilt üzerindeki olumsuz etkileri, stres, uykusuzluk, dengesiz beslenme, hava kirliliği, sıcak ve soğuk havanın olumsuz etkileri vs. gibi etkiler, cilt sağlığımızı ciddi şekilde tehdit eden unsurlardır. Bu gibi olumsuz faktörler, cildimizin dengesini bozmakta ve biz bunu cildimizde değişik şekillerde görmekteyiz. Bu faktörler, genellikle cildimizin nem dengesini bozarak, onun canlılığını yitirmesine, kurumasına, kırışmasına zemin hazırlayarak, cilt yaşamınız olduğundan daha büyük görünmesine sebep olurlar. Hepimiz, doğal olarak, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmayı isteriz. Peki böyle bir cilde nasıl sahip olabiliriz?

Hernekadar kendi içlerinde de, cilt özelliklerine göre alt gruplara ayrılsalarda, cilt tiplerine göre insanları 4 gruba ayırmamız mümkündür. Normal, Kuru, Yağlı ve Karma. Normal cilt, diri görünümlü, gözenekleri göz ile seçilemeyen ve pürüzsüzdır. Bu tür ciltlerde gerek bakım, gerek makyaj daha iyi sonuç verir. Kuru cilt tipinde,üst deri diğer tiplere göre

daha incedir ve gözenekleri daha küçüktür. Bu tip ciltlerde yağ salgılanması daha az olduğu için cansız görünürler, cilt üzerinde döküntüler görülebilir. Yağlı cilt tipinde ise, görünüm parlak ve yağlıdır. Gözenekler, göz ile seçilebilir. Sivilce problemi bu tür ciltlerde daha fazladır. Eğer yağlı tip bir cilde sahipseniz, mutlaka cildinize daha fazla özen göstermeli ve temizlik uygulamasını yapmalısınız. Antiseptik sabun kullanımıda doğru bir karardır. Karma tip ciltde T bölgesi dediğimiz, alın, burun ve çene bölgesi yağlıdır. Bu bölgelerde siyah noktalar oluşmuştur. Bu tip bir ciltde, yanak bölgesi ise genellikle kurudur ve genellikle bu bölgelerde sivilceler görülmemektedir.

Bir cilt bakımı na başlamadan önce, nasıl bir cilde sahip olduğumuzu bilmemiz büyük önem taşımaktadır. Çünkü makyaj uygulamalarındaki gibi, cilt bakımında da temel olan şey, cilt tipimizi doğru bir şekilde bilmektir. Cilt tipimizi kesin olarak tespit ettikten sonra, cilt bakım uygulamalarına geçebiliriz. Cilt bakım uygulamalarıda aynı cilt tipleri gibi 3 bölümde incelemek mümkündür. Temizleme, canlandırma ve nemlendirme. Tersi özel bir durum söz konusu olmadıkca, cilt bakım uygulamalarını sabah ve akşam yapmamız, cilt sağlığımız açısından doğru olacaktır. Ne yazık ki, birçok bayan, makyaja yeterli zaman ayırırken, sıra genel cilt ve yüz temizliğine geldiğinde gereken önemi göstermemektedir. Son derece yanlış bir anlayışda, sadece makyaj yapılan günler, cilt temizliği uygulamasının önemli olduğudur.

Cilt bakım uygulamalarına destek olabilecek, yapabileceğimiz uygulamalarda vardır. Bunlar hem doğal uygulamalardır ve genel sağlığımızı da destekleyen faktörlerdir. Bunları, düzenli egzersiz ve spor yapmak, sıgara kullanmamak, dengeli beslenmek, yeterli miktarda su tüketmek ( yetişkinler için günde 2 lt) ,yüz için özel egzersizler ve masajlar olarak kısaca özetleyebiliriz.

Cilt bakım uygulamalarında ilk sırayı alan cilt temizliği için, cildimizin nem dengesini koruyabilecek sıvı veya jel formundaki temizleyicileri tercih etmemiz uygun olacaktır. Genel olarak cilt nem dengesini olumsuz etkilediğinden, sabun bazlı ürünlerin kullanımından uzak durulması gerekmektedir. Yağlı ciltlerde, cilt temizliği için jel ve losyon tipi temizleyicilerin kullanılması daha uygundur. Kuru tip ciltler içinse kremler tercih edilmelidir. Jel ve losyon tipi temizleyiciler, cildimizi derinlemesine temizleyerek, cildin yağ ve kirden arındırılmasına yardımcı olurlar. Cilt temizlik ürünlerinde, hatırlamamız gereken şey, losyon ve jel bazlı temizleyicilerin içeriğinde daha az yağ bulunması, temizleme kremlerinde ise, yağ oranının (yaklaşık 2 veya 3 kat ) daha fazla olmasıdır. Pek çok kadın için, şüphesiz yüz bölgesi büyük önem taşımaktadır. Yüz bakımında önemli olan hususlarada kısaca değinmek istiyoruz. Eğer yüzünüzde sivilce problemi yaşıyorsanız, sivilceleri sıkmamanız, yüzünüzde iz kalmasını  ve sivilcelerden diğer bölgelere bulaşacak bakterileri engelleyecektir. Gün içinde, ister istemez yüzümüze birçok kez ellerimizle dokunuruz, bu da, ellerimizdeki bakterilerin yüzümüze geçmesine sebep olabilir. Ellerimizi düzenli temizleyerek bu sorunun önüne kolayca geçebiliriz.

Nemlendirici seçerken de mutlak suretle cilt tipimizi göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Kuru cilde sahip kişilerin, cildi kurutma özelliği olan ve alkol içeren ürünlerden uzak durmaları doğru olacaktır. Alkol, ciltdeki nemi atıp, kuru cildin nem dengesini olumsuz etkilemektedir. Bu tip ciltler için nem kaybını azaltan kremler tercih edilmelidir. Ayrıca içeriğinde gliserin ihtiva eden nemlendiricilerin kullanılması doğru seçimdir. Önemli bir nokta ise nemlendirme uygulamasını, cildiniz tamamen kurumadan ve hala nemli iken yapmaktır. Yağlı ciltler içinse, suyu bünyelerinde tutan nemlendiriciler kullanmanız doğru olacaktır. Bu ürünler cildinizdeki nem dengesini sağladığı gibi, rahatsız edici parlaklığa da engel olurlar. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin, nemlendirici kullanmadan önce, gerçekten bir nemlendirici işleme ihtiyaçları olup olmadıklarını bilmeleri, cilt sağlıkları açısından önemlidir. Ayrıca, bu tip cilde sahipseniz, cildinizdeki parlaklığı almak için pudra kullanımı konusunda çok hassas davranmanız yerinde olacaktır. Aşırı pudralama, cildinizin parlamasından daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Karma ciltlerde, T bölgesi olarak adlandırılan alın, yanaklar, çene ve burun genellikle diğer bölgelere göre daha yağlı bir görünüme sahiptir. Doğru yaklaşım, zaten yağlı bir görünüme sahip bu bölgeyi daha yağlı bir görünümden uzak tutmaktır. Bu yüzden, karma ciltlere sahip kişilerin, nemlendirici uygulamasını bu bölgelerin dışında uygulaması doğru olacaktır.

Cilt temizliğimizin ilk adımını tamamladıktan sonra cilt üzerindeki gözeneklerin temizlenip, açıldığını söyleyebiliriz. Cilt temizleme uygulamalarındaki ikinci adım olan canlandırmada esas olan şey, açılan gözeneklerin daha sağlıklı görünmesini sağlamak ve üçüncü adım olan nemlendirme uygulaması için, cildi hazırlamaktır. Bunu sağlamanın en doğru yolu bir tonik kullanmaktır. Losyon, jel ve temizleme kremleri, suda çözünebilen maddeler için etkendir. Tonikler ise işte tam burda devreye girmektedirler. Suda erimesi zor olan bileşiklerin cilt üzerinden temizlenmesinde etkendirler. Alkollü ve alkolsüz çeşitleri bulunmaktadır. Alkolsüz olanların seçimi daha doğru olacaktır. Canlandırma işlemi sırasında dikkat etmemiz gereken bir husus, göz bölgemizin çok hassas bir yapıya sahip olduğunu unutmamamızdır. Bu bölgede çalışırken, yüzümüzün diğer bölgelerine oranla daha nazik hareketlerle uygulamayı gerçekleştirmemiz gerekir. Temizleme ve canlandırma uygulamasından sonra, son aşama olarak nemlendirmeye geçebiliriz.

kaynak : http://www.kozmetiktehersey.com2010 © Kozmetik Ankara - Yonca Sistem ile hazırlanmıştır.
24889830 Tekil Ziyaretçi